All Products
Keywords [ integrated circuit ic ] match 420 Products.
MAX691CPE+ IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 16DIP Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Type: | Battery Backup Circuit |
|---|---|
| Number Of Voltages Monitored: | 1 |
| Voltage - Threshold: | 4.65V |
MAX8887EZK33+T IC REG LIN 3.3V 300MA TSOT23-5 Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Output Configuration: | Positive |
|---|---|
| Output Type: | Fixed |
| Number Of Regulators: | 1 |
MAX8860EUA33+T IC REG LIN POS ADJ 300MA 8UMAX Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Output Configuration: | Positive |
|---|---|
| Output Type: | Adjustable (Fixed) |
| Number Of Regulators: | 1 |
MAX8869EUE18+T IC REG LIN POS ADJ 1A 16TSSOP Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Output Configuration: | Positive |
|---|---|
| Output Type: | Adjustable (Fixed) |
| Number Of Regulators: | 1 |
OP37GSZ-REEL7 IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC Analog Devices Inc.
| Amplifier Type: | General Purpose |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 1 |
| Output Type: | - |
MAX1232CSA+T IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
|---|---|
| Number Of Voltages Monitored: | 1 |
| Voltage - Threshold: | 4.37V, 4.62V |
MAX6897AALT+T IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 6UDFN Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Type: | Sequencer |
|---|---|
| Number Of Voltages Monitored: | 1 |
| Voltage - Threshold: | Adjustable/Selectable |
MAX8216CSD+T IC SUPERVISOR 5 CHANNEL 14SOIC Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Type: | Multi-Voltage Supervisor |
|---|---|
| Number Of Voltages Monitored: | 5 |
| Voltage - Threshold: | ±5V, ±15V, Adj |
MAX691ACWE+T IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 16SOIC Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Type: | Battery Backup Circuit |
|---|---|
| Number Of Voltages Monitored: | 1 |
| Voltage - Threshold: | 4.65V |
71V416S12BEI IC SRAM 4MBIT PARALLEL 48CABGA Renesas Electronics America Inc
| Memory Type: | Volatile |
|---|---|
| Memory Format: | SRAM |
| Technology: | SRAM - Asynchronous |

