All Products
Keywords [ integrated circuit ic ] match 420 Products.
TLV76750DRVR IC REG LINEAR 5V 1A 6WSON Texas Instruments
| Output Configuration: | Positive |
|---|---|
| Output Type: | Fixed |
| Number Of Regulators: | 1 |
TPS61021ADSGR IC REG BOOST ADJUSTABLE 3A 8WSON Texas Instruments
| Function: | Step-Up |
|---|---|
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Boost |
LNK306PN IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP Power Integrations
| Output Isolation: | Non-Isolated |
|---|---|
| Internal Switch(s): | Yes |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
LNK304GN IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SMD Power Integrations
| Output Isolation: | Non-Isolated |
|---|---|
| Internal Switch(s): | Yes |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
LNK306GN IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SMD Power Integrations
| Output Isolation: | Non-Isolated |
|---|---|
| Internal Switch(s): | Yes |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
MAX743CWE+ IC REG BCK BST PROG 2A DL 16SOIC Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Function: | Step-Up |
|---|---|
| Output Configuration: | Positive And Negative (Dual Rail) |
| Topology: | Boost, Buck-Boost |
MAX680CPA+ IC REG CHARGE PUMP 2VIN 8DIP Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Function: | Ratiometric |
|---|---|
| Output Configuration: | Positive And Negative (Dual Rail) |
| Topology: | Charge Pump |
MAX793SCSE+ IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 16SOIC Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Type: | Battery Backup Circuit |
|---|---|
| Number Of Voltages Monitored: | 1 |
| Voltage - Threshold: | 2.925V |
MAX8880EUT+T IC REG LINEAR POS ADJ 200MA SOT6 Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Output Configuration: | Positive |
|---|---|
| Output Type: | Adjustable |
| Number Of Regulators: | 1 |
MAX4232AKA+T IC CMOS 2 CIRCUIT SOT23-8 Analog Devices Inc./Maxim Integrated
| Amplifier Type: | CMOS |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 2 |
| Output Type: | Rail-to-Rail |

